seo olgusu - bıçak sergisi

Bu yazımızda Bıçak Sergisi - Türkiye'nin En Büyük Online Bıçak Sergisi E-ticaret platformunun "bıçak" anahtar kelimesindeki Türkiye geneli Seo performansını değerlendirerek kullanıcı deneyimi, ortalama oturum süresi, hemen çıkma oranı, sayfa yüklenme hızı ve "holistik seo - kullanıcı odaklı seo" kavramlarını ele alacağız.

E-ticaret kurulumu ve web tasarımını gerçekleştirdiğimiz Bıçak Sergisi, yaklaşık 2 yıllık bir domain yaşına sahip Yatağan üretimi bıçak çeşitlerini tüm Türkiye'ye uygun fiyatlardan ulaştırma hedefiyle yola çıkmış bir online bıçak satış platformu. E-ticaret yatırımı yapmak isteyen girişimcilerin en çok ıskaladığı gerçeklik, webde görünür ve bulunur olmadan satış yapmanın imkansız olması realitesidir. Mahalle arasında bir bakkal dükkanı açtığınızı düşünün, pazardaki hazır bir kitleye hitap ediyorsunuz, insanların sürekli gıda alışverişi yapmaya ihtiyacı var. Üstelik dükkanınızın önünden geçen herkes sizin bir gıda perakendecisi olduğunuzu anlıyor, tabelanızda "#mandalin bakkal" yazısını görüyor ve gelip sizden alışveriş yapıyor. İnternet satışında ise durum tamamen farklı. Bugün Türkiye'nin en gelişmiş yazılım altyapısına sahip e-ticaret portalını kurup, müthiş çeşitlilikte bir ürün gamıyla pazara giriş yaptığınızı düşünün. İnsanlar sizin web adresinizden haberdar olmadan, tüm bu sahip olduğunuz artıları nasıl satışa dönüştürebilirsiniz? Üstelik internet mağazalarının önünden hiç kimse de geçmez gerçek hayattaki gibi. İşte tam da burada webde bulunur & görünür olma devreye giriyor. İnternet ağının bilbordları banner reklamları, broşürleri sosyal medya, tabelanız arama motoru konumunuz...

Gerek Google Adwords, gerek Seo, gerekse sosyal medya aslında internet sitemizin trafiğini artırmak için kullandığımız araçlardır. Yerel işletmeler için Facebook, Instagram ve Google My Business eşsiz fırsatlar sunarken, daha büyük işletmelerin web sayfasına da htiyacı vardır. Perakende sektöründeki şirketler bir web sayfası ve sosyal medya reklamları ile, hatta web sayfası olmaksızın sadece sosyal medya ile rahatlıkla satış yapabilecekken endüstriyel ve toptan grubunda arama motoru ağırlığını hissettirmektedir. Perakende ürünleri herkesin her an ihtiyacının olabileceği ürünlerdir. FMCG (Hızlı Tüketilen Müşteri Ürünleri), perakende giyim sektörü vb hizmetlere herkesin her an ihtiyacı vardır. Öyleyse bu sektörler için herkesin her an vakit geçirdiği bir mecra olan "sosyal medya" hayati önem kazanmaktadır. Ancak endüstriyel kullanımı olan bir makine üreticisi olduğunuzu düşünün ya da tekstil toptancısı. Çevrenizdeki, sosyal medya hesapları arkadaş listenizdeki çok az kişinin bu tarz bir hizmete ihtiyacı vardır. Dolayısıyla profesyonellere hitap eden ürün ve hizmet gruplarında arama motoru üzerinden reklamcılık yapmak daha anlamlı hale geliyor.

Bıçak, her an herkesin şu veya bu şekilde ihtiyacı olabilecek bir tüketim ürünüdür. Avcılık hobisi olanların avcı ya da komando bıçağına ihtiyacı vardır. Bir döner ustasının döner bıçağı, pastanecinin börek bıçağı ve tabi ki her evin ekmek bıçağı, meyve bıçağı, bıçak seti gibi bıçak çeşitlerine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla buradan yola çıkarak Bıçak Sergisi için doğru reklamcılık platformunun sosyal medya olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada çok büyük bir problem devreye giriyor. Bıçak Sergisi sitesi içinde kılıç ve komando bıçağı gibi savaş/suç aleti sayılan ürünleri de içerdiği için ne Facebook ne de Instagram sponsorlu reklamlar girilmesine müsade etmiyor Hal böyle olunca biz de ajans olarak Bıçak Sergisi'ne Seo ve Adwords çalışması yapmayı uygun bulduk.

Hedefimiz tabi ki Türkiye'de "bıçak" sözcüğünde ilk sayfaya girmekti. Ancak alt türlerle beraber aylık arama hacminin yüzbinleri bulduğu bu kelimenin kompetisyonu elbette çok yüksekti. Çalışmanın ilk periyodunda geleneksel Seo yöntemlerinin uygulanması sonucu web sayfası ancak Türkiye'de 4. sayfaya gelebilmişti. Bu çalışmamız esnasında geleneksel seo'nun geçerliliğini yitirdiğini bir kez daha görmüş olduk. Arama motorlarını baz alarak yaptığınız hiçbir Seo taktiği günümüzde işe yaramamaktadır. Tüm çalışmaların kullanıcı odaklı olarak yapılması gerekmektedir. Biz bu yeni trende "holistik seo" ya da "kullanıcı odaklı seo" diyoruz. Örneğin eğer sitenizin yüklenme hızı düşükse iyi bir sıralama ne yaparsanız yapın alamazsınız. Pazardaki e-ticaret kitlesi web sitesinin yüklenmemesi durumunda sitenizi ilk 3 saniye içerisinde terk etmektedir. İlk 3 saniye içerisinde kullanıcıları sayfanızda tutamaz iseniz, hemen çıkma oranlarınız artış gösterecek ve ortalama oturum süreniz azalacaktır. Yapılan araştırmalara göre yüklenme süresi artan e-ticaret portallarının cirosunun düştüğü, yüklenme süresinin azaldığı e-ticaret sitelerinin de cirosunun artış gösterdiği tespit edilmiştir. O halde arama motoru optimizasyonunda ilk yapmamız gereken sitemizin hız optimizasyonunu gerçekleştirmektir. Hiç kimse kaplumbağa hızındaki bir sitenin yüklenmesini beklemez, çünkü internette her web sitesinin sektörüne göre en az onlarca alternatifi vardır. Hızı yükseltip kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatın, arama motoru zaten ikna olacaktır. Çünkü arama motorunun amacı da iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktır. Kullanıcılar sitenizi hemen terk ediyorsa, ziyaretçilerinizi tatmin etmiyorsunuz demektir. Kullanıcıların taleplerini karşılayan bir siteye arama motoru da iyi bir sıralama vermeyecektir.

Yapacağımız ilk şey hız optimizasyonu ve bu kapsamda görsel, javascript, css optimizasyonu olmalı. Bıçak Sergisi'nde ilgili optimizasyonları sağladıktan sonra ziyaretçi trafiğinde %25'i aşan bir artış yakaladık. Hız optimizasyonuyla beraber crawl işlemiyle de kırık linkleri onardık, geçersiz ya da mükerrer sayfalara düzenleme getirdik. Bu işlemlerden sonra hemen çıkma oranlarımızın ciddi oranda düştüğünü gördük, ancak ortalama oturum süresi halen daha istediğimiz düzeyde değildi. Online Bıçak Sergisi sloganıyla yola çıkan portalda kılıç türleri ve komando bıçağı gibi ürünler de içermekteydi. Bu noktada cesur bir hamlede bulunarak mutfak ve kasap kullanımına dahil olmayan tüm ürünleri siteden çıkarma kararı aldık. Bu "holistik seo" mantığını da geride bırakan bir mantıktı. E-ticaret siteleri için "alakalı içerik" demek "alakalı ürün" demektir. Dolayısıyla e-ticaret Seo çalışmalarında ürün gamı düzenlemesini de içine alan holistik seo'nun da ötesinde bir yaklaşım sergilemek gerekir. İlginç bir şekilde ürün gamını daralttıktan sonra (komando bıçağı gibi içinde bıçak/bıçağı anahtar kelimesini barındıranlar dahil) ortalama oturum süresinde iki katı geçen bir artış yakaladık. Ortalama oturum süresinin artması ve hemen çıkma oranlarındaki dramatik düşüş "bıçak" anahtar kelimesinde Google SERP indeximizi 2. sayfaya taşıdı.

Denizli Seo firması olarak, ulusal markalarla rekabet halinde olduğumuz bu projede elde ettiğimiz en önemli Google Seo deneyimi, ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranlarının Google sıralamasını nasıl etkilediğini görmek oldu.

Bir başka önemli konu ise "returning visitor" yani geri dönen kullanıcılar. Basit bir soru... Eğer kullanıcılar aradıkları ürün ya da hizmetin sizin web sayfanızda olduğunu düşünüyorlarsa sitenize bir defa girmekle yetinecekler midir? Elbette hayır. Dönüp dolaşıp tekrar sitenizi ziyaret edeceklerdir. İşte biz bunlara geri dönen kullanıcı - returning visitor diyoruz. Kullanıcıları ilk defa bir şekilde sitenize çekebilirsiniz, doğrudan oturum ya da sosyal medya tanıtımlarıyla bir trafik oluşturabilirsiniz. Ancak içeriğiniz gerçekten alakalı ve doyurucu olmadığı sürece, sitenize giren kullanıcıları tekrar çekemezsiniz. Sektöre bağlı değişiklik göstermekle beraber, eğer geri dönen kullanıcı oranınız %10'un altındaysa bir sıkıntı var demektir.

Öncelikle içeriğinizi ilgili ve ilgi çekici, doyurucu olacak şekilde güncellemelisiniz. Devamında ısrarla iyileşme göremiyorsanız farklı yöntemlerle kendinizi ziyaretçilerinize hatırlatarak kullanıcıları geri çekmeye çalışmalısınız. Bunun 2 yaygın bilinen yöntemi vardır: Adwords Remarketing ve Facebook Pixel Remarketing, yani yeniden pazarlama. Bildiğimiz gibi Google Adwords gibi ücretli reklamların organik sonuçlara doğrudan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yeniden pazarlama reklamlarında kullanıcı hangi kanaldan gelirse gelsin, bir geri dönüş gerçekleştireceği için Google bu kullanıcıyı "returning visitor" kümesine alacaktır. Bu da toplam ziyaretçi kitleniz içinde geri dönen kullanıcı oranınızı artıracaktır.

Bıçak Sergisi için geri dönen ziyaretçi oranı şu an %9 seviyelerinde... Şu aşamada hedefimiz Adwords yeniden pazarlama reklamlarıyla bu oranı %20'lere çekmek. Bu şekilde Bıçak Sergisi sitesinin "bıçak" anahtar kelimesinde ilk sayfada sağlam bir yer edinmesine yönelik beklentilerimiz güçlenecektir. Kullanıcıları geri çekme konusunda bir başka çözüm ise Facebook Pixel kodudur. Facebook Pixel'i ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların Facebook'ta vakit geçirirken de reklamlarınızı görmenisini sağlayabilir bu şekilde onları yeniden kazanabilirsiniz.

Kısacası Seo dediğimizi şeyin %100 kullanıcı deneyimi üzerine kurulu bir iyileştirme / uygunlaştırma faaliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Hızınız iyiyse, hemen çıkma oranlarınız düşükse kullanıcıları sitenizde tutmayı başardınız! Bu da daha iyi bir indeks demek. Ortalama oturum süreniz artıyor mu? Bu daha iyi bir indeks demek. Kullanıcılar sitenize ilk ziyaretlerinden sonra da mı geliyor? bu daha iyi birindeks demek. Kısacası kullanıcıyı mutlu etmek Google'da daha üst sıralarda yer almak demek.

Denizli Seo hizmetinde bir marka olan #mandalin, Bıçak Sergisi gibi ulusal çalışmalarla güçlenerek macerasına devam ediyor.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere...

#mandalin | 17 Şub, 2018