neden sosyal medya 1

MSN Messenger'i hatırlayanınız var mı? Hani bir arkadaşımız çevrimiçi olduğunda ekranımızın sağ altından bir bildirim yükselirdi. Kişi listemiz gri/yeşil ikonlarla doluydu ve tercihe bağlı olarak Windows Media Player'da dinlediğimiz şarkıları durumumuza yansıtabilirdik. Arkadaşlarımıza 'titreşim' gönderirdik. İnternet jargonuyla "old but gold" diyebileceğimiz günlerdi. Ama zaman içerisinde MSN Messenger hayatımızdan silinip gitti ve yerini büyük ölçüde "WhatsApp", "Facebook Messenger" gibi programlara bıraktı. Geriye ise bazılarımızın halen kullanmaya devam ettiği "@hotmail.com" uzantılı e-posta adresleri kaldı.

Sadece MSN Messenger değil, daha birçok gözde program internet dünyasının son 10 yıldaki baş döndürücü gelişim ve değişim atmosferine dayanamayarak birer anı olarak geçmişte kaldı.

Bu hızlı değişim atmosferinde interneti kullanım kültürü ve amaçlarında da ciddi değişiklikler oldu. İnternet ağı öncelikle firmaların dünyaya açılan kapısı olan web siteleri için kullanılırken, zamanla tüm dünyada milyarlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya ağları internet kullanımının en önemli kısmını oluşturmaya başladı.

Güncel verilere göre bugün 7.5 milyarlık dünya nüfusunun 3.7 milyarlık kısmı internet kullanıcısı. Bu kullanıcı kitlesinin ise %40'ı internete masaüstü cihazlardan bağlanırken %55'i cep telefonu ve %5'i tablet olmak üzere %60'ı mobil cihazlardan erişiyor. Ayrıca 3.7 milyarlık internet kullanıcısı populasyonun 2.8 milyarlık kısmı sosyal medya kullanıcısı. Bu rakamın 2.5 milyarlık kısmı ise sosyal medya platformlarını mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Ve mobil sosyal medya kullanımı dünya üzerinde her yıl %30 oranında artış gösteriyor.

... (Yazının devamı için sayfamızı takipte kalınız)

#mandalin | 03 Tem, 2017