neden sosyal medya 2

Hal böyle olunca sosyal medyanın ticari anlamda kullanımı da getireceği olumlu sonuçlar itibariyle kaçınılmaz oluyor. Televizyon, radyo, basılı medya, el ilanları, afişler, bilbordlar gibi klasik reklamcılık araçlarıyla kıyasladığımızda sosyal medya reklamcılığının birtakım avantaj ve dezavantajları olduğunu görüyoruz.

Hedef kitleye doğrudan ulaşabilme, analiz raporları ile müşteri portföyüne uygun reklam stratejileri geliştirme gibi avantajları varken; etki ve ses getirme gücü açısından halen daha televizyon reklamcılığının gerisinde olmasını bir dezavantaj olarak değerlendirebiliriz.

Bunun yanı sıra hem işletmenin tanıtımını yapıp “işletmenin kapısından giren kişi sayısı”nı artırmaya dönük çalışmalar, hem doğrudan/sıcak satış (Social media marketing) imkanı sunması, hem de reklamın en önemli komponentlerinden biri olan itibar reklamcılığı için zengin bir dünya sunması ise önemli üstünlükleri arasında.

Örneğin Facebook’ta bir işletme sayfası açıp işletme ve ürünlerinizin tanıtımını yaparak müşteri kitlenize işletmenizi hatırlatabilir, bu şekilde kuruluşunuzun ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Ya da sayfanızı bir mağaza olarak düzenleyip bir ürünün doğrudan/sıcak satışını Facebook platformu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise bunların hiçbirini yapmayıp sosyal medya mecralarını sadece prestij reklamcılığı için kullanmanızdır. Son olarak tabi ki tüm bu opsiyonları aynı anda değişen oranlarda değerlendirmeniz de mümkün.

#mandalin | 18 Tem, 2017