megafon sayfalar

Sosyal medyanın klasik medyadan en temel farklı çift taraflı bir etkileşim doğurması. Televizyon, radyo ve basılı medya reklamcılığında bir monolog söz konusuyken sosyal medya da ise bir diyalog mevcut.

Belki de sosyal medyayı bu kadar benimsememizin her platformda kişisel sayfalar açıp “çılgınlarca” paylaşım yapmamızın nedeni de tam olarak bu: Dijital medyanın bize kendimizi ifade edebileceğimiz bir alan sunması ve etkileşimin çift taraflı gerçekleşmesi.

Ticari kullanımda da (Business sayfalar) bu nüansı atlamamak gerekiyor. Ticari sayfalarımızda çift taraflı bir etkileşimi yakalamak, sosyal medya takipçilerimizin gerçek müşterilere dönüşme sürecini hızlandırır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, sosyal medyanın klasik medyadan en temel farkı olan “diyalog” kavramını es geçmemek, sayfalarımızı birer “monolog” sayfası haline dönüştürmemek.

Hepimiz sadece sunduğu ürün ve hizmetleri paylaşan, sürekli gönderi atarak haber kaynağımızı dolduran sayfalardan bıkmadık mı? İşte biz böyle sayfalara “megafon sayfa” deriz. Megafon sayfalar, bencil bir biçimde sürekli kendi ürün ve hizmetlerinden bahseder. Nasıl olsa belli sayıda bir takipçim var düşüncesiyle çok sık gönderiler atarak insanların haber kaynağını ciddi manada işgal eder. Sosyal medyayı bir monolog kanalına dönüştüren bu sayfalar son derece antipatiktir ve zamanla sayfa sahibi markaların marka algısının da gerilemesine yol açar.

Peki bunun çözümü ne diye soracak olursanız, en başta eğer Social Media Marketing yapan bir sayfa değilseniz (sosyal medyayı sadece satış amacıyla kullanmak, e-ticaret portallarının sayfaları bu kategoridedir) gönderi atma sıklığınızı azaltmanız gerekir. Gönderileriniz arasında en az 1 ya da 2 günlük intervaller bırakmalısınız. Unutmayın çok sık gönderi atmak sayfanızı ilgi çekici yapmaz, tam tersine itici hale getirir.

Ayrıca sayfanızda sadece sunduğunuz ürünleri paylaşmamalısınız. Firmanızın vizyonuyla örtüşen belirli gün ve haftalarda mesajlar yayınlamalısınız. Bunlar çok bilinen günleri rijid bir dille paylaşmakla sınırlı kalmamalı. Mesela “Dünya Emoji Günü” ya da “Dünya Karpuz Yeme Günü” gibi günleri paylaşmanız insanların dikkatini çekecektir. Yaptığınız işle ilgili nasıl yapılır videoları, animasyonlar, işinizin mutfağı ile ilgili insanların ilgisini çekecek ayrıntılar, sektörünüzle ilgili güncel paylaşımlar yaparak da sayfanızı renklendirebilirsiniz.

Sayfanızı nasıl renklendireceğiniz ve çekici kılacağınızla ilgili sayfamızdaki diğer blog yazılarını takipte kalın.

#mandalin | 15 Eyl, 2017