#mandalin nasıl doğdu

#mandalin, sektördeki 10 yıllık deneyimimizin ışığında “bir şey yapmalı” düşüncesiyle Denizli’de sosyal medya yönetimine ve dijital reklamcılığa yeni bir bakış açısı kazandırmak amacıyla Temmuz 2017’de bir marka olarak doğdu.

Yola çıkarken amacımız Denizli’ye adının hakkını veren bir dijital medya ajansı kazandırmaktı. Elbette dijital medya etiketiyle sektörde faaliyet gösteren pek çok firma ve şahıs var. Ama biz “dijital medya” işini büyükşehirlerde örnekleri olan ajanslar gibi yapmaya karar verdik. Yapacağımız iş tam anlamıyla “internet reklamcılığı” idi. Bu bağlamda ilk akla gelen Facebook, Instagram, Twitter kurumsal profil yönetimlerinin yanı sıra Google Adwords, Youtube reklamları, banner reklamları da öncelik vereceğimiz hizmetler arasındaydı.

Ayrıca medya planlama ve content marketing hizmeti de sunmaya düşündüğümüz halde henüz Denizli’de bunun için vakit olduğunu düşünerek bu hizmetleri erteledik.

Sektörümüzde gördüğümüz en büyük eksiklik, Denizli’de Google Adwords’ün hakkıyla bilinmemesi, daha çok Google SEO’nun ön planda olmasıydı. Ama Google’ın güncel indeksleme politikalarına baktığımızda alışılagelmiş bir SEO mantığının fayda getirmeyeceğini görüyoruz. Ancak “content marketing” şeklinde yapılan bir SEO çalışmasının faydalı olabileceğini ve bunun da yüksek maliyetler doğurduğunu düşündüğümüzde Adwords’ün şu an için Denizli için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğunu düşünüyoruz.

Adwords’te SEM ve Display kategorilerinde şu an sektörümüzde kendi firması için aktif kampanya yürüten tek firmayız. Ayrıca Denizli’de tüm iş kategorilerindeki firmalar arasında Youtube’da yayın içi reklam veren ilk firma olduk. Youtube’da hep ulusal ve global firma reklamlarını görmeye alışmış olan kendi iş çevremizi, Youtube’da da reklam verilebileceği konusunda ikna etmemiz uzun zaman aldı.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında #mandalin dijital medya ajansı’nı kurmaya karar verdik. Ancak “dijital medya” kavramının henüz tam bilinirlik kazanmamasından dolayı ilk etapta “sosyal medya ajansı” etiketiyle anılmayı tercih ettik.

Geldiğimiz noktada #mandalin, Denizli’de sosyal medya yönetimine farklı bir bakış açısı kazandırmayı, Google Adwords’te gerek SEM gerekse Display reklamları, Youtube’da Display ve TrueView (Yayın İçi) reklamlarıyla Denizli’yi tanıştırmayı hedefliyor.

Ayrıca Google Analytics, dünyanın en büyük firma rehberi Google My Business ve Denizli’de yine ilk defa uyguladığımız 3. parti analiz, online itibar yönetimi hizmetlerini partnerlerimize sunuyoruz.

Tüm bunları yaparken tabi ki dijital medyanın en önemli bileşeni olan web tasarım & yazılım projelerimizi de yürütüyoruz.

Sektördeki 10 yıllık deneyimi ışığında henüz 3 aylık bir marka olan #mandalin hızla büyümeye ve çalışma partnerleri ailesine yeni üyeler katarak büyümeye devam ediyor.

Sayfamızdaki diğer blog yazıları için takipte kalın.

#mandalin | 10 Ekm, 2017