google adwords vs google seo

Merhaba, bu yazımızda sizlere Google Adwords, Google SEO ve ikisi arasındaki başlıca farklardan bahsedeceğiz.

Google Adwords 3 temel türe sahip olan Google tarafından sunulan bir reklamcılık hizmetidir. En çok bilinen türü Google SEM de denilen (Search Engine Marketing) arama ağı reklamcılığıdır. Arama ağı reklamcılığında belirlediğiniz anahtar kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak hedeftir. Bu şekilde artan web sayfası trafiği ve iyi planlanmış bir reklam sayesinde web sayfası ziyaretçilerinin gerçek müşteriye dönüşümü gerçekleşir.

Google SEO (Search Engine Optimization) ise organik sonuçlarda üst sıralarda çıkmanın hedeflendiği bir dijital pazarlama türüdür. SEO, arama motoru optimizasyonu demektir ve aslında web sayfasının arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesidir. Google sizin web sayfanızı ilk sıraya getirmeyi hedeflemez, Google insanlar bir arama yaptığında onlara doğru sonucu göstermeyi hedefler. Dolayısıyla SEO’da amaç web sayfamızın organik trafiğini artırıcı hamleleri arama motorlarının kriterlerine uygun bir şekilde gerçekleştirmektir. SEO, Google için yapılabildiği gibi Yandex için de yapılabilir, bunu bir başka yazımızda irdeleyeceğiz.

Google Adwords’ün SEO’ya karşı avantajlarını sayacak olursak, ödemenin tıklama başı gerçekleşmesi, dönüşümlerin SEO’ya göre çok daha kısa sürede gerçekleşmesi, birden fazla anahtar kelime atanabilmesi, mobil/masaüstü tercihleri, konum tercihleri yapılabilmesi, süreç içerisinde kampanya ve reklamların düzenlenip optimize edilmesi şeklinde sıralayabiliriz. Üstelik Adwords reklamlarımızın dönüşümlerini gerek Adwords panelinden gerekse Analytics üzerinden ölçümleyebiliyor olmamız bir başka avantaj.

Ama tüm bunlar SEO’yu tamamen tabi ki de rafa kaldırmıyor. Eğer Google’ın yeni indeksleme politikalarına uygun bir SEO faaliyeti yaparsanız bu arama ağı reklamcılığından bile daha etkili olabilir. Ama bunun için öncelikle anahtar kelime arama hacimlerinin çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Farklı sitelere backlink atma, mükerrer meta etiketleri kullanma artık arama motorları tarafından fark ediliyor ve bu davranışlar nedeniyle web sayfanız daha da geri atılabiliyor. Bunun yerine SEO’da güncel trendleri yakalamak hayati önem kazanıyor. Arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için “Content Marketing – İçerik Pazarlama” şeklinde web sayfası içeriğinizi güçlendirmeye dönük bir SEO hizmeti almalısınız. Sitenizin mobil uyumlu olması, mobil SEO trendlerine uygun çalışma yapılması, trafik kaynaklarınızın çeşitliliği, kullanıcıların çeşitliliği ve web sayfanızda vakit geçirme süreleri, içeriğinizin güncelliği gibi pek çok faktör de üst sıralarda çıkmanızda önemlidir.

Doğrusunu söylemek gerekirse iyi planlanmış bir Adwords kampanyasıyla, içerik zenginleştirme şeklinde yapılmış bir SEO çalışması arasında seçim yapmak zor olur. Ücretli arama sonuçlarında ilk sırada çıkmak mı yoksa organik sonuçlar mı? Karar sizin…

#mandalin sosyal medya, gerek Denizli’de Adwords’ün uzman adresi mottosuyla, gerek Content Marketing, Mobil SEO hizmetleriyle markanızı Google’da üst sıralara taşımak ve cironuzu artırmak için tüm dijital pazarlama çözümlerinde size en verimli sonuçları sağlıyor.

Google SEO ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için izmir seo uzmanı grup firmamız Digital Empire SEO Ajansı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sayfamızdaki diğer blog yazıları için takipte kalın.

#mandalin | 18 Ara, 2017