2018'de web tasarım

İnternet ve bilişim teknolojileri deyince en bilinen hizmetlerden biri tabi ki de web tasarım. Kişisel bloglardan tutun, e-ticaret sitelerine, kurumsal web sayfalarından tutun forumlara kadar dünya üzerinde 2017 itibariyle yaklaşık 1 milyar 750 milyon adet web sitesi bulunuyor. (Ref. Internet Live Stats)Bu irili ufaklı 2 milyara yakın web sitesinin bir kısmı güncel trendlere uygunken bir kısmı çok eski web sayfaları... Peki günümüzde web tasarımda kullanılan teknolojiler ve 2018'de web tasarım firmaları için yol gösterici olacak trendler nelerdir, gelin bu yazımızda beraber inceleyelim.

Hayatımıza son 10 yılda baskın bir şekilde giren mobil cihazlar internet kullanım alışkanlığımızı da büyük ölçüde değiştirdi. Arama motorlarındaki arama terimlerinden tutun, kullanıcı refleks ve davranışlarında büyük değişiklikler oldu. Hatta içerik kavramı bile mobile uygun bir anlam ve nitelik kazanmaya başladı. 2018 yılı ileri teknoloji mobil cihaz baskısını tabi ki önceki yıllara göre çok daha fazla hissedeceğimiz bir yıl. Bilindiği üzere internet kullanımının ortalama %60'lık kısmı mobil cihazlardan yapılmaktadır. Ancak bazı sektör ve konularda bu oran çok daha fazladır. Kullanıcıların mobil olduğu sektörler ve konularda (kafe, restoran, otel, seyahat, gezi, keşif, araç kiralama) mobil kullanımı daha yüksek oranlardadır. Bu açıdan artık web sayfalarının mobil uyumlu olarak yapılması kaçınılmaz bir hal aldı. Mevcut web sayfası mobil uyumlu olmayanların mobil site yaptırması ya da mobile uyumlu yeni bir web sitesi yaptırması gerekiyor.Arayüzünüz mobilde uyumlu görünmeli ve tabi ki içeriğiniz de mobil cihazlardan tüketilebilir nitelikte olmalı. Sayfanıza ilk giriş ekranınızda kullanıcıyı sitenizde tutacak öge ve içerikler kullanmalısınız. Eğer bunu başaramazsanız emin olun mobil cihaz kullanıcıları için sitenizden geri çıkmak çok kolay olacaktır. Mobil kullanıcılar "scroll down" yani aşağıya kaydırma refleksini çok kullanmaktadır. Bu nedenle çok sayıda alt sayfa oluşturup karmaşık linkler arasında kullanıcıları boğmaktansa içeriklerinizi mümkün mertebe belli sayfalarda toplamalısınız. (Google da artık arama ekranını scroll down refleksine göre optimize etmiş durumda.)

Bir web sayfası yaptıktan sonra en önemli şey tabi ki sitenize trafik çekmeniz... Bu noktada 2018'de Google'ın işleme aldığı "Mobile First Indexing" politikasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sitenizin hız optimizasyonunu mobili önceleyerek yapmalısınız. Eğer mobilde Google'da üst sıralarda çıkıyorsanız masaüstü de bununla beraber gelecektir. Mobil kullanım ve hız iyileştirmesi açısından bu yıl AMP - HTML teknolojisinin yaygınlaştığını göreceğiz. Pek çok site bu yıl içerisinde AMP (Accelerated Mobile Pages - Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) teknolojisine geçecektir.AMP demişken AMP sitelere gelen Story özelliğine de değinmek gerekiyor. Son yıllarda story'ler kullandığımız pek çok uygulamalara geldi ve şimdi Google AMP ile artık web sayfalarına da hikaye eklenebilecek. 2018 de storyteller'lık hiç olmadığı kadar önem kazanıyor olacak ve web sayfaları da bu furyada yavaş yavaş yerini alacak.

Arayüz tasarımında yine görsel zenginliğin CSS'le sağlandığını görüyor olacağız, aynı zamanda HTML5 teknolojisi de bu yıl içerisinde yaygınlaşacak. HTML5 teknolojisi sayesinde sitenizin boyut ve hızı çok olumsuz etkilenmeden oluşturacağınız hareketli ögelerle daha interaktif siteler oluşturabileceksiniz.Kullanıcı deneyimi açısından 2018 yılında tasarım/arayüz yanısıra web sayfalarınızda kolay tüketilebilir içerikler bulundurmalısınız. Sosyal medyanın hızlı ve kolay tüketilebilir içerikler sunduğu günümüzde web sayfaları da bu rekabette geri kalmamak için kolay tüketilebilir ve daha interaktif içeriklere yöneliyor olacak.

Bu yıl içerisinde, yazılım altyapısı olarak Amerika'da dünyaya nisbeten yaygın kullanılan WordPress altyapısının Türkiye pazarında da güçlenmesi muhtemel görünüyor. Tabi ki WordPress'in e-ticaret sürümü WooCommerce altyapısı da muhtemelen özel yazılımlara göre daha çok tercih ediliyor olacak.

Kısacası mobile-first indexing, AMP, HTML5, AMP Stories, mobil odaklı kullanıcı deneyimi (UX) gibi konular web tasarım firmalarının en çok üstünde durması gereken konuların başında geliyor.Denizli web tasarım firmaları içerisinde bulunan firmamız 2018 için tüm hazırlıklarını yapmış bulunmakta. Zamanın ötesine geçmek için ofisimize davetlisiniz ☺
#mandalin | 24 Mar, 2018